Związek Nauczycielstwa Polskiego
Zarząd Oddziału w Sandomierzu

ETUCE o sytuacji i protestach nauczycielskich w Polsce

24 października 2016

Sytuację w polskiej edukacji z uwagą śledzi Europejski Komitet Związków Zawodowych Oświaty i Nauki (ETUCE) – struktura Międzynarodówki Edukacyjnej (EI) na Europę

W ostatnim miesiącu na stronie Komitetu dwukrotnie ukazały się relacje z naszego kraju. Pierwsza dotyczyła protestu kobiet „Czarnego Poniedziałku”. W tej sprawie ETUCE opublikował oficjalne stanowisko, w którym czytamy m.in.
„(…)EI/ETUCE pragnie wyrazić swoje silne poparcie dla Związku Nauczycielstwa Polskiego i jego członków, a także dla uczniów i rodziców, którzy wzięli udział w ostatnim proteście. EI/ETUCE staje ramię w ramię z tymi, którzy nie bali się podnieść głosu sprzeciwu. Zakazanie aborcji byłoby poważnym naruszeniem praw kobiet, a także podważeniem i złamaniem zasad braku dyskryminacji oraz równości zawartych w Europejskiej Strategii Zaangażowania w Sprawie Równouprawnienia Płci (EU Strategic Engagement on Equality between Women and Men), która jest spójna z przesłaniem i treścią idei wysokiej jakości edukacji dostępnej dla każdego (tak jak przedstawiono to w Celu 4 spośród Celów Zrównoważonego Rozwoju[1]).

Edukacyjne związki zawodowe, jako społeczni partnerzy w sektorze edukacji, powinny być za wdrożeniem edukacji seksualnej do szkół. „Szkoły nie tylko odzwierciedlają, ale także celebrują różnorodność społeczną. Nauczyciele i inni członkowie społeczności szkolnych muszą uczyć się od siebie nawzajem. Można to osiągnąć podnosząc jakość programów nauczania oraz podręczników, poprzez odrzucenie zawartych w nich stereotypów, w tym stereotypów dotyczących płci oraz poprawiając strukturę organizacyjną samych szkół […]” jak stwierdza Połączone Oświadczenie ETUCE-ETUC-ILGA przeciwko przemocy o podłożu homofobicznym.(…)”
https://www.csee-etuce.org/en/news/archive/1663-ei-etuce-support-znp-in-its-demand-for-introduction-of-sex-education-and-diversity-in-polish-education