Związek Nauczycielstwa Polskiego
Zarząd Oddziału w Sandomierzu

Petycja do Prezydenta RP

19 listopada 2016

W imieniu uczestników i uczestniczek Ogólnopolskiej Manifestacji „NIE dla chaosu w szkole” wnosimy o zawetowanie projektu ustawy Prawo oświatowe oraz projektu ustawy Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe.

Warszawa, 19.11.2016 r.

Szanowny Pan

Andrzej Duda

Prezydent RP

Szanowny Panie Prezydencie!

My – rodzice, nauczyciele, przedstawiciele szkół publicznych, niepublicznych i społecznych, świata akademickiego, organizacji pozarządowych działających na rzecz polskiej edukacji i samorządów – uczestnicy Ogólnopolskiej Manifestacji „NIE dla chaosu w szkole”,  odbywającej się 19 listopada 2016 r. w Warszawie, nie zgadzamy się na burzenie systemu oświaty i niepotrzebną rewolucję, jaką niesie ze sobą planowana reforma edukacji.

Panie Prezydencie!

Reprezentujemy różne środowiska związane z edukacją i wiemy, że polska szkoła potrzebuje zmian. Uważamy jednak, że problem nie leży w istniejącym ustroju szkolnym. Likwidacja gimnazjów, skrócenie o rok kształcenia ogólnego, reorganizacja sieci szkół spowoduje pogorszenie jakości kształcenia i warunków nauczania, a rodzice są niewątpliwie słusznie zaniepokojeni zarówno zakresem, jak i trybem wprowadzanych zmian, które negatywie i bezpośrednio odbiją się na edukacji zarówno obecnych, jak i przyszłych uczniów.

Dlatego domagamy się wstrzymania tej nieprzemyślanej reformy i rozpoczęcia dyskusji nad strukturą szkolną, która gwarantowałaby wszystkim uczniom wystarczająco długi okres kształcenia ogólnego, nie ograniczałaby możliwości dalszej edukacji oraz zapobiegałaby segregacji uczniów, zarówno w szkołach jak i między szkołami. Jesteśmy otwarci na różne argumenty i dyskusję, której zabrakło w trakcie tzw. konsultacji społecznych poprzedzających reformę. W trakcie tych konsultacji nie omówiono kwestii zmiany struktury szkolnej. Ministerstwo nie posiada też żadnych zapisów poruszanych tam spraw. Protestujemy przeciwko wątpliwym argumentom, mającym uzasadniać reformę. Prosimy o wysłuchanie naszych głosów i apelujemy o prawdziwą debatę nad polską edukacją.