Świadczenia i zasady postępowania w związku z COVID 19
31 października 2020
- Obowiązkowa kwarantanna
Decyzja SANEPID. W trakcie kwarantanny pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy, jak przy zwolnieniu lekarskim (80% wynagrodzenia).
Jeżeli pracownik odbywa obowiązkową kwarantannę ze względu na fakt, że kwarantanną został objęty domownik, wówczas osoba taka składa stosowane oświadczenie pracodawcy (wzór dostępny na stronie ZUS). Po złożeniu oświadczenia pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy, jak przy zwolnieniu lekarskim (80% wynagrodzenia).
W przypadku objęcia pracownika kwarantanną w związku z tym, że na kwarantannie znajduje się niepełnoletnie dziecko pracownika, otrzymuje on zasiłek opiekuńczy (80% wynagrodzenia).
Należy zauważyć, że trakcie kwarantanny pracownik może porozumieć się pracodawcą i wykonywać pracę zdalnie. Wówczas otrzyma normalne wynagrodzenie, a nie wynagrodzenie chorobowe czy zasiłek chorobowy. Podkreślam, że pracodawca nie może wymagać od pracownika świadczenia pracy w trakcie kwarantanny. Jest to możliwe tylko w przypadku zgody pracownika.
- Zwolnienie lekarskie
Przysługuje wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy (80% wynagrodzenia). W przypadku zwolnienia lekarskiego pracownik nie może świadczyć żadnej pracy, nawet zdalnie i za jego zgodą.
III. Samoizolacja
W sytuacji takiej znajduje się osoba, która w żaden sposób formalnie nie została skierowana na kwarantannę. Najczęściej dotyczy osób, które miały kontakt z zakażonym, ale SANEPID uznał, że w ich przypadku nie jest konieczna kwarantanna, lub SANEPID o nich zapomniał (proszę uwierzyć – zdarza się).
Co do zasady osobie takiej nie przysługują żadne świadczenia, ale ich nieobecność w pracy pracodawca powinien traktować jako usprawiedliwioną. W tym przypadku można uzgodnić z pracodawcą: czy przychodzić do pracy. Pracodawca może także zobowiązać do wykonywania pracy zdalnej. Jeżeli pracownik wykonuję pracę zdalnie, pracodawca jest obowiązany wypłacić wynagrodzenie.