105 lat ZNP w służbie szkoły i nauczyciela

15 maja 2010

105 lat ZNP w służbie szkoły i nauczyciela.

Historie życia ludzi i narodów tworzą dni i lata pełne codziennego trudu i mozołu, wydarzenia mniej lub bardziej ważne.  Wśród nich  bywają także chwile podniosłe i święte.

15 maja 2010 roku przejdzie w Sandomierzu do historii jaką tworzą członkowie jednej z najstarszej na ziemiach polskich organizacji zawodowej – Związku Nauczycielstwa Polskiego. W tym roku bowiem  mija 105 rocznica powstania ZNP. Zarząd Oddziału ZNP z  kol. Prezes Krystyną Sochą pragnęli w sposób szczególny uczcić ten doniosły jubileusz. I tak zrodziła się idea ufundowania i wykonania sztandaru Oddziału ZNP w Sandomierzu.

Powołano do życia Społeczny Komitet Fundacyjny. Przewodniczyła mu kol. Barbara Zapała, która  czuwała nad procedurami nadania aktów prawnych i organizacją uroczystości. Głównym fundatorem sztandaru okazał się Urząd Miasta Sandomierza  i burmistrz Jerzy Borowski, ze wsparciem finansowym pospieszyły również osoby prywatne, członkowie Zarządu Oddziału ZNP w Sandomierzu,  Rada Rodziców II LO.

Uroczystości przekazania sztandaru rozpoczęły się od mszy świętej w Katedrze, którą celebrował ksiądz kanonik Andrzej Rusak. W wygłoszonej homilii podkreślał wielki etos zawodu nauczycielskiego, wspomniał pokolenia pedagogów walczących o polskość, mówił o wyzwaniach, jakie stoją przed współczesną oświatą. W trakcie mszy nowy sztandar poświęcono. Dalsza część uroczystości przebiegała w Sali Rycerskiej Zamku. Z pośród zaproszonych gości  uroczyste święto sandomierskiej oświaty zaszczycili: prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego – Sławomir Broniarz, prezes Okręgu ZNP – Wanda Kołtunowicz, burmistrz Sandomierza – Jerzy Borowski, Przewodniczący Rady Miasta Sandomierza – Tadeusz Frańczak. Starostwo reprezentował Naczelnik wydziału Oświaty – Witold Surowiec.

Kol. Krystyna Socha – prezes Oddziału ZNP w Sandomierzu w swoim przemówieniu zwróciła uwagę na doniosłą symbolikę sztandaru. Sztandar ZNP uzewnętrznia szczytne wartości duchowe i moralne organizacji, symbolizuje godność zbiorową i osobistą każdego członka. Jako symbol związkowych idei, będzie towarzyszył zrzeszonym w organizacji  w chwilach szczególnie ważnych dla związkowej wspólnoty. Pani prezes wyraziła przekonanie , iż przekazany sztandar stojąc na straży etosu zawodowego pracowników oświaty, będzie dumą Związku.

Uroczystości uświetniła obecność pocztów sztandarowych sandomierskich szkół średnich oraz zaprzyjaźnionych Oddziałów z Opatowa, Skarżyska – Kamiennej, Starachowic.

Wyróżnieni członkowie Sandomierskiego Oddziału ZNP ślubowali na sztandar dbać o dobre imię i godność Związku Nauczycielstwa Polskiego, przestrzegać sumiennie praw i obowiązków członka Związku i postępować zgodnie ze Statutem, a także upowszechniać chlubne tradycje Organizacji. Od dziś sztandar będzie przypominał zrzeszonym , jak ważna w życiu każdego człowieka jest praca, honor i uczciwość.

Oprawę muzyczną uroczystości zarówno w Katedrze jak i w Zamku zapewniła Sandomierska Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod batutą kapelmistrza Mieczysława Jakubowskiego. W radosny nastrój wprawił zebranych koncert Orkiestry, kończący oficjalną część spotkania. Uczestnicy spotkania mogli obejrzeć  wystawę fotograficzną „By czas nie zaćmił i niepamięć…”, ukazującą  działalność członków różnych Ognisk ZNP. Kalendarium najważniejszych  wydarzeń 105 – lecia ZNP, sylwetkę Aleksandra Patkowskiego w 120 – rocznicę urodzin przypomniała wydana specjalnie na tę okazję broszura – jednodniówka.

Fundatorom, darczyńcom, organizatorom, wszystkim – którzy przyczynili się do zrealizowania  szczytnego przedsięwzięcia nadania sztandaru Oddziałowi ZNP w Sandomierzu, należą się słowa uznania i piękne podziękowania za wszelkie wsparcie i  pomoc organizacyjną. Na  szczególne podziękowania zasługuje kol. Krystyna Socha, to dzięki jej zaangażowaniu i różnorakim staraniom Sandomierski Oddział ZNP należy do najaktywniejszych w Okręgu Świętokrzyskim. Niech podziękowaniem będzie dla nich  znamienne  przesłanie Leonarda da Vinci:

„ Zostawiajmy po sobie dobre imię

i trwałą pamięć wśród śmiertelnych,

aby nasze życie  nie przeszło nadaremnie.”

Opr.  Małgorzata Michalczuk