I Okręgowy ZLOT Młodych Nauczycieli

12 maja 2012

I Okręgowy ZLOT Młodych Nauczycieli

12 maja 2012 roku w auli szkolnej Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich  w Sandomierzu miało miejsce ważne wydarzenie – I Świętokrzyski Zlot Młodych Nauczycieli i Pracowników Oświaty, organizowany przez Zarząd Okręgu Świętokrzyskiego ZNP i Okręgowy Klub Młodego Nauczyciela oraz Zarząd Oddziału ZNP i KMN w Sandomierzu. W ZLOCIE wzięło udział około 90 osób z całego województwa świętokrzyskiego a gościem honorowym był Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego  Sławomir Broniarz. Uczestników Zlotu powitali w murach gościnnej MARMOLADY dyrektor szkoły Dariusz Łuczak i prezes szkolnego Ogniska ZNP Małgorzata Michalczuk. Otwarcia Zlotu dokonała kol. Wanda Kołtunowicz Prezes Okręgu Świętokrzyskiego ZNP. Część oficjalną Zlotu poprowadziły koleżanki Magdalena Bucka Przewodnicząca Okręgowego Klubu Młodego Nauczyciela i Katarzyna Stawiarska – Bęczkowska – Przewodnicząca Oddziałowego Klubu ZNP w Sandomierzu.

Na uroczystość przybyły delegacje Klubów Młodego Nauczyciela z Oddziałów ZNP z Ćmielowa, Jędrzejowa, Kazimierzy Wielkiej, Kielc, Opatowa, Ożarowa, Pińczowa, Staszowa, Włoszczowej i Sandomierza. W trakcie ZLOTU  Renata Kołtunowicz – Kaczor sekretarz OKMN przedstawiła dotychczasową działalność Okręgowego Klubu Młodego Nauczyciela  a Agnieszka Misterkiewicz zaprezentowała dokumentację fotograficzną z rajdów młodych nauczycieli.

Uczestnicy i goście ZLOTU z uwagą wysłuchali  wystąpienia prezesa ZNP Sławomira Broniarza, który omówił trudną sytuację szkolnictwa w Polsce i zagrożenia związane z planami nowelizacji Karty Nauczyciela, podkreślał znaczenie solidarności zawodowej w obronie praw nauczycieli i pracowników oświaty. Odnosząc się do procesu likwidacji szkół stwierdził, że zamykanie placówek oświatowych przez  samorządy jest błędem, którego skutki będą widoczne w przyszłości.  Prezes Broniarz skrytykował również założenia reformy emerytalnej i decyzje o wydłużeniu czasu pracy do 67 roku życia. Młodzi członkowie Związku Nauczycielstwa Polskiego z sandomierskiego Oddziału otrzymali z rąk Prezesa Broniarza nowe, unijne legitymacje związkowe.

Zlot Młodych Nauczycieli posłużył  wymianie doświadczeń w działalności związkowej oraz integracji środowiska nauczycielskiego, był okazją do zawarcia nowych znajomości, wymiany poglądów dotyczących przyszłości Związku.  Uczestnicy ZLOTU w trakcie zajęć warsztatowych zastanawiali się, jak poprawić wizerunek ZNP, poznali kompetencje Rady Pedagogicznej i ruch kadrowy w kontekście przekształceń organizacyjnych w oświacie. Tę część spotkania kompetentnie poprowadziła kol. Małgorzata Witek członek Zarządu Okręgu.

Przyjezdni goście, mimo chłodu i deszczu zwiedzili Sandomierz, a wieczorem wspólnie z członkami ZNP naszego Oddziału integrowali się przy grillu w urokliwym parku w Mokoszynie.

Nad całością zaszczytnego przedsięwzięcia  czuwała  Krystyna Socha Prezes Oddziału ZNP w Sandomierzu przy wsparciu kol. prezes i członków ZNP  MARMOLADY. Gospodarze ZLOTU, życzyli młodym  wytrwałości i sukcesów w pracy pedagogicznej i związkowej, wyrazili także  nadzieję, że  107–letni dorobek najliczniejszego związku zawodowego w Polsce nie pójdzie na marne a chlubne tradycje Związku będą z dumą kontynuowane.

Opracowała Małgorzata  Michalczuk