Związek Nauczycielstwa Polskiego
Zarząd Oddziału w Sandomierzu

Niezwykłe święto Sandomierskiej Szkoły

18 października 2013

Niezwykłe święto Sandomierskiej Szkoły.

W piątek, 18 października 2013r., w Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich im. Komisji Edukacji Narodowej w Sandomierzu, miało miejsce nadanie Szkole Złotej Odznaki Związku Nauczycielstwa Polskiego. To odznaczenie jest najwyższym wyróżnieniem ZNP – 108 letniej organizacji zawodowej w Polsce. Odznaka jest nadawana przez Zarząd Główny ZNP za szczególne osiągnięcia w działalności związkowej, społecznej, oświatowej i naukowej, przyczyniającej się do podniesienia rangi zawodu nauczycielskiego i pozostałych pracowników oświaty oraz realizacji celów i zadań statutowych ZNP. Odznaczenie przyznawane jest zazwyczaj osobom indywidualnym, zbiorowa Złota Odznaka ZNP jest nadawana bardzo rzadko organizacjom społecznym i instytucjom za wybitne zasługi w dziedzinie rozwoju oświaty, nauki i kultury. Tym większy honor i zaszczyt dla szkoły, że znalazła się w elitarnym gronie wyróżnionych w Polsce szkół i instytucji.

Historia  szkoły sięga 1947 roku. Od tamtego czasu kilka razy zmieniała nazwę,  co związane było ze zmianą kierunków kształcenia.

Przez progi szkoły przeszło ponad 12 tysięcy absolwentów: wysokiej klasy fachowców przemysłu przetwórczego, spożywczego, to także duże grono pielęgniarek i techników analityki medycznej a od 10 lat hotelarzy i gastronomów. W ostatnim roku szkolnym dołączyli do nich absolwenci Liceum Ogólnokształcącego podstawy wojskowości. Osiągnięcia szkoły doceniały władze miasta, przyznając jej w 1972 roku medal „Zasłużony dla miasta Sandomierza” oraz nadając szkole w 1978 roku zaszczytne imię Komisji Edukacji Narodowej. Na szczególną uwagę zasługuje niezwykła mobilność szkoły, wyrażająca się w ustawicznym wprowadzaniu nowych kierunków kształcenia – zgodnie z wymaganiami rynku pracy. To właśnie hotelarstwo, gastronomia a w ostatnich latach Liceum Ogólnokształcące – podstawy wojskowości i ratownictwo medyczne oraz technikum obsługi ruchu turystycznego daje młodzieży możliwość realizacji pasji życiowych już na etapie szkoły średniej. Opuszczający nasza szkołę absolwenci są przygotowani do wymagań i wyzwań współczesnego Świata, a przede wszystkim to pożądani fachowcy na rynku pracy. W realizacji postawionych sobie celów i zadań pomagają pedagogom pozalekcyjne działania edukacyjne i wychowawcze.

To, min., realizowane od kilku lat projekty międzynarodowe: dwukrotne edycje programów SOCRATES COMENIUS i COMENIUS Fundacji Rozwoju Edukacji, projekt „PAUCI – Inicjatywa RAZEM”  polsko – ukraińskiej wymiany młodzieży oraz realizowany od trzech lat   kolejny  międzynarodowy projekt PARTNERSTWO – program wymiany młodzieży i współpracy szkół w zakresie praktyk zawodowych na różnych poziomach i kierunkach  kształcenia z Iwanofrankowskim Kolegium Technologii oraz Biznesu na Ukrainie. Ponadto szkoła uczestniczy w programach rozwojowych i projektach unijnych jak np. „Akademia”,  „Akademia kompetencji kluczowych”, „Stawiam na swoją przyszłość”, „Przyjazna szkoła” – których celem głównym jest zwiększenie potencjału zawodowego i społecznego uczniów poprzez uczestnictwo w różnych formach dodatkowych zajęć pozalekcyjnych.

Szkoła corocznie od 14 lat organizuje pod patronatem Starosty Sandomierskiego Turnieje Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Sandomierskiego, integrujące  młodzież i nauczycieli. Zorganizowanie całodniowej imprezy z udziałem kilkuset osób jest dużym wyzwaniem organizacyjnym, z którego i młodzież nauczyciele ZSGiH wywiązują  się  wzorowo.

Wielu nauczycieli szkoły to autorzy podręczników, pakietów edukacyjnych, rzeczoznawcy oraz opiniodawcy i  konsultanci programów nauczania dla szkół przemysłu spożywczego, zwłaszcza owocowo- warzywnego, chłodnictwa oraz gastronomii i hotelarstwa.

W szkole od maja 1978 roku działa aktywnie Szkolny Klub Honorowego Krwiodawstwa „Kropelka”. Klub zrzesza około 30 aktywnych członków – uczniów, którzy systematycznie oddają rocznie około 50 litrów krwi. Klub prowadzi również działalność w zakresie pierwszej pomocy, pomocy socjalnej i ochrony zdrowia. W lutym 2011 roku klub został wyróżniony Odznaką Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi I Stopnia a we wrześniu tegoż samego roku otrzymał Sztandar.

W ramach kształcenia zawodowego funkcjonują profesjonalne klasopracownie gastronomiczne, w których uczniowie  odbywają zajęcia praktyczne. Posiadając status Ośrodka Egzaminacyjnego szkoła z powodzeniem przeprowadza zewnętrzne praktyczne egzaminy zawodowe w zawodzie: kucharz, potwierdzające kwalifikacje zawodowe w krajach Unii Europejskiej.

Uczniowie odbywają zorganizowane przez szkołę  praktyki zawodowe w kraju i za granicą, w atrakcyjnych turystycznie miejscowościach zarówno w Polsce jak i  Grecji, na Sycylii czy Ukrainie. Poprzez organizację bankietów i imprez kulinarnych oraz  fachową obsługę   miejskich i powiatowych uroczystości  rozpowszechnia  w środowisku zdrowy styl życia.

Wyjątkowe walory artystyczne i estetyczne mają przygotowywane od 18 lat wystawy z cyklu „URODA STOŁU”. Uczniowie pod okiem nauczycieli aranżują wystrój stołów na różnorodne okazje, wykorzystując wyroby porcelanowe znanej i cenionej w Polsce fabryki porcelany w Ćmielowie. Wystawy zwiedzają uczniowie i przedszkolaki Sandomierza, a także mieszkańcy miasta.

Młodzież i nauczyciele aktywnie uczestniczą w życiu społecznym i kulturalnym  środowiska. Uczniowie szkoły licznie biorą udział we wszystkich uroczystościach państwowych i patriotycznych, uświetniają obchody ważnych dla Ojczyzny rocznic.

Wyjątkowe relacje łączą szkołę z jej absolwentami. Te szczególne więzi podtrzymuje utworzone w szkole w 1998 roku Stowarzyszenie Sympatyków Sandomierskiej Marmolady, a spotkania z absolwentami w ramach programu „Pasja i sukces” stanowią trwały pomost pomiędzy już historią, teraźniejszością  a przyszłością.

Aktywnie i owocnie współpracuje z Burmistrzem Miasta Sandomierza, Sandomierskimi instytucjami i organizacjami: Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, Jednostką Wojskową,  Związkiem Harcerstwa Polskiego, Polskim Towarzystwem Turystyczno – Krajoznawczym, sandomierskimi hotelami i restauracjami.

W historię szkoły od początku jej istnienia wpisuje się działalność Ogniska Związku Nauczycielstwa Polskiego, które od zawsze należało do najliczniejszych w sandomierskim Oddziale i prężnie działających na przestrzeni minionych dziesięcioleci.

 Obecnie Ognisko ZNP liczy 35 – ciu członków, którzy bardzo aktywnie współpracują z Zarządem Oddziału ZNP W Sandomierzu. Zarząd i członkowie Ogniska współorganizowali ważne dla związku uroczystości: obchody 90 – tej, 95 – tej, 100 – nej i 105 – tej rocznicy powstania ZNP, I Okręgowy Świętokrzyski Zlot Klubu Młodego Nauczyciela, uroczystości rocznicowe związane z 70 – leciem powstania Tajnej Organizacji Nauczycielskiej, nadanie sztandaru Oddziałowi Związku Nauczycielstwa Polskiego w Sandomierzu.

Aktywna praca związkowa to również wielokrotny udział członków Ogniska ZNP  w akcjach protestacyjnych, manifestacjach i pikietach organizowanych przez Zarząd Główny ZNP w Warszawie w obronie Karty Nauczyciela, praw nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. W maju 2009r. Szkolny Komitet Strajkowy przeprowadził jedyny w Sandomierzu  Ogólnopolski Strajk Pracowników Oświaty.

Od kilkudziesięciu lat działa przy  szkole Kasa Zapomogowo – Pożyczkowa (z siedzibą w Zarządzie Oddziału). Wszystkie Walne Zebrania  Kasy Zapomogowo – Pożyczkowej oraz Konferencje Sprawozdawczo – Wyborcze Zarządu Oddziału ZNP odbywają się w świetlicy Bursy przy wydatnej pomocy organizacyjnej Ogniska.

Członkowie Związku uczestniczą w  akcjach charytatywnych. Dużym sprawdzianem organizacyjnym była pomoc nauczycielom i pracownikom oświaty, którzy ucierpieli podczas powodzi w naszym regionie w 1997, 2001 oraz w 2010 roku. Przeprowadzono zbiórkę pieniędzy, które przekazano licznym poszkodowanym. W trakcie ostatniej powodzi członkowie szkolnego ogniska ZNP czynnie włączyli się do zorganizowania pomocy rzeczowej dla pracowników oświaty.

Społeczność szkolna utrzymuje stały kontakt z emerytowanymi pracownikami szkoły, którzy są zapraszani na różne szkolne uroczystości, nie zapomina też, o członkach związku odchodzących na emeryturę.

Zarząd i członkowie Ogniska ZNP  zawsze byli i są  inicjatorem i organizatorem działalności kulturalno – oświatowej i turystycznej. Organizowano szkolne  bale sylwestrowe dla nauczycieli, pracowników oświaty i społeczności Sandomierza, zabawy karnawałowo – choinkowe dla dzieci pracowników szkoły, konkursy i wycieczki  z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka. Nauczyciele  i pracownicy niepedagogiczni  integrują się podczas wspólnych uroczystości i wyjazdów krajoznawczo – turystycznych.

Piątkową uroczystość nadania szkole Złotej Odznaki ZNP zaszczycili szczególni goście; prezes Zarządu Głównego ZNP w Warszawie Sławomir Broniarz, prezes Świętokrzyskiego Zarządu Okręgu  Wanda Kołtunowicz, władze miasta Sandomierza i powiatu sandomierskiego, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych powiatu sandomierskiego, prezes Zarządu Oddziału ZNP w Sandomierzu Krystyna Socha, byli prezesi Oddziału i Ogniska ZNP przy Zespole Szkól Gastronomicznych i Hotelarskich, nauczyciele i emeryci szkół powiatu sandomierskiego.

Spotkanie w auli szkolnej rozpoczęła część artystyczna –  to wiersze i piosenki przepięknie wyśpiewane i wypowiedziane przez uczniów; Roberta Kolerę, Partycję Klocek. Pawła Osucha oraz panie polonistki: Edytę Świstak i Agnieszkę Stasiak – Wiórkiewicz. Następnie Dyrektor Szkoły Dariusz Łuczak powitał wszystkich zebranych. Laudację wygłosiła prezes Ogniska ZNP Małgorzata Michalczuk, przedstawiając historię i zasługi ZSGiH dla  szkolnictwa oraz poczynania Ogniska ZNP, wpisujące się w całokształt w pracy szkoły, jej sukcesy i wysokie oceny w środowisku oświatowym. W przekonaniu, iż pamięć jest najtrwalszym pomnikiem wdzięczności kol. Michalczuk przywołała nazwiska swoich poprzedników, którzy w sztafecie pokoleń zapisali piękne karty historii Szkoły i Związku. Byli to: Marian Bielas, Zofia Szpernal, Jan Krakowiak, Tadeusz Tęgiewicz.

Aktu nadania Odznaki na Sztandar Szkoły dokonał prezes Sławomir Broniarz, który w swoim wystąpieniu nawiązał do sytuacji  polskiej oświaty, życzył pedagogom wytrwałości i sukcesów zawodowych. Z kolei, zabierając głos prezes Wanda Kołtunowicz, pogratulowała szkole odznaczenia, wręczyła Dyrektorowi szkoły Dariuszowi Łuczakowi  podziękowania za owocną współpracę i  wsparcie w różnych działaniach członków szkolnego Ogniska ZNP.

Wizyta prezesa Sławomira Broniarza była również okazją do wręczenia Złotych Odznak ZNP wyróżniającym się członkom Oddziału ZNP W Sandomierzu. Po wystąpieniach gości, prowadząca uroczystość Urszula Chabel zaprosiła wszystkich do świetlicy Bursy Szkolnej na smaczny poczęstunek, który przygotowali uczniowie i  nauczyciele: Marta Bator, Edyta Młodochowska, Krzysztof Jonaszek i Agnieszka Powałek.

Uroczystość była okazją do promocji szkoły oraz integracji środowiska oświatowego Sandomierza i powiatu sandomierskiego.

Małgorzata Michalczuk